Як збільшити термін життя електромобіля – корисні поради

Акумулятор електромобіля є ключовим елементом, так само як і паливний бак автомобіля внутрішнього згоряння – він забезпечує енергією компоненти електроприводу автомобіля, що заряджаються електрикою. Тому не дивно, що питання його довговічності викликає такі дискусії серед ентузіастів електротранспорту. 

Принцип роботи АКБ електромобіля досить простий: ви періодично заряджаєте його на спеціальних зарядних станціях або в домашніх умовах, після чого отримуєте певний запас ходу в кілометрах. На нього впливають, у свою чергу, такі фактори, як:

 • зовнішня температура (взимку запас ходу, як правило, менший);
 • переважний стиль їзди;
 • використання кондиціонера та систем мультимедіа;
 • тип шин і тиск у них тощо.

Заряд, накопичений в акумуляторі, витрачається на приведення в рух електромотора або електроприводів кожного з коліс. Також електрика необхідна для роботи систем освітлення салону, оптики, GPS навігації тощо.

Які АКБ використовуються в електромобілях

Наразі практично в усіх серійних електромобілях використовуються акумулятори або тягові акумуляторні блоки на основі літій-іонних елементів. Літій-іонні акумулятори широко використовуються не тільки в електромобілях, але й у цифровій техніці та побутовій електроніці.

Перевагою літій-іонних батарей є висока щільність енергії, запасеної в батареях цього типу порівняно з альтернативними технологіями виготовлення батарей (наприклад, нікель-кадмієвими або нікель-металогідридними елементами).

Саме висока щільність енергії на зорі розвитку літій-іонних елементів дозволяла зберігати щонайменше вдвічі більше енергії в тому ж обсязі батареї, ніж при інших технологіях виробництва батарей. Додатковою перевагою акумуляторів цього типу є:

 • відсутність ефекту «пам’яті» (що дозволяє безпечно їх перезаряджати);
 • можливість заряджатися швидше, ніж у конкурентів з альтернативними технологіями виготовлення; 
 • триваліший термін служби літій-іонних акумуляторів порівняно з іншими типами.

Що таке деградація батареї електромобіля

Абсолютно кожна батарея, незалежно від використовуваної електрохімічної технології, схильна до деградації або, кажучи простою мовою – старіння. Це стосується і літій-іонних акумуляторів, що використовуються в багатьох сучасних електромобілях.

Несправний акумулятор: як проявляється поломка? Деградація проявляється у вигляді поступового зменшення ємності акумулятора, що призводить до зменшення запасу ходу. Також ви можете спостерігати надто швидкий розряд акумуляторних батарей у зимові періоди, що вимагає частішої та тривалішої підзарядки.

Виробники електромобілів гарантують довговічність використовуваних ними акумуляторів, побічно пропонуючи на акумулятор досить тривалий гарантійний термін – до 10 років і 200 тисяч км пробігу і навіть більше! 

При цьому термін служби літій-іонних акумуляторів залежить від багатьох факторів, і це ставить перед нами ще одне важливе питання.

Що впливає на термін служби акумулятора електромобіля?

Найбільша помилка, яку ми можемо допустити при використанні будь-якого пристрою, оснащеного літій-іонним акумулятором (це стосується не тільки електромобілів), дозволити такому акумулятору повністю розрядитися і залишити його в такому стані на тривалий час. 

Закони фізики невблаганні, будь-яка батарея, повністю позбавлена енергії, перестає бути батареєю. Звісно, складні системи BMS (Battery Management System – вбудована в батарею електроніка, що керує запасеною в комірках енергією) гарантують, що цього не станеться.

В результаті навіть якщо водій розряджає автомобіль «в нуль», де-факто в акумуляторі ще залишилося трохи енергії. Однак кожна батарея з часом втрачає енергію, тому залишення майже розрядженої літій-іонної батареї протягом тривалого часу може призвести до того, що вона перестане виконувати свою функцію. 

Набагато краща ідея — експлуатувати електромобіль таким чином, щоб автомобіль завжди був заряджений від 20 до 80% свого обсягу енергії. Регулярне «повне» заряджання також не є хорошою ідеєю через ризик перегріву елементів, хоча ми можемо без будь-яких побоювань зарядити акумулятор до 100 відсотків безпосередньо перед тим, як вирушити в далеку дорогу. У такому випадку це навіть бажано і, зрештою, це дає нам більшу дальність дії.

Ще одне важливе питання — зарядка електромобіля «повільнішим» змінним струмом (AC) в домашніх умовах (як від розетки, так і швидше, за допомогою домашньої зарядної станції). Ця відносно щадна зарядка означає, що акумулятор прослужить набагато довше, ніж акумулятор, який регулярно заряджається дуже швидко.

Як подовжити термін служби акумулятора

Поради експертів досить прості:

 • не залишайте батарею зі 100% зарядом без діла;
 • не дозволяйте батареї перебувати в розрядженому стані тривалий час;
 • для щоденних потреб заряджайте батарею до 90% або навіть менше;
 • при тривалому зберіганні залишайте автомобіль підключеним до мережі;
 • періодично повністю заряджайте батарею. 

І не забувайте про регулярне технічне обслуговування вашого електромобіля, адже багато його систем можуть впливати на ефективність і термін служби наявного АКБ.

viber telegram