Для чого потрібен генератор в автомобілі?
Генератор є основним джерелом електричної енергії в автомобілі: виробляє її з механічної і передає до всіх споживачів в автомобілі, а також слугує для заряджання акумулятора при середній та великій частоті обертання колінчастого вала. Генератор приводиться в рух двигуном за допомогою приводного ременя.
Генератор і акумулятор тісно пов’язані між собою. Якщо генератор подає енергії менше, ніж потребує фактичне електричне навантаження, тоді до цього завдання залучається акумулятор: він тимчасово подає додаткову енергію на електричне обладнання.
Поломка або несправність генератора призводить до швидкого розрядження акумуляторної батареї, наслідком чого є знеструмлення автомобіля і неможливість продовжувати рух.
Несправності генератора: основні види поломок
Якщо говорити про несправності генератора, то тут виділяються кілька основних поломок, що трапляються повсюдно. До них відносяться:
- несправність шківа;
- поломка щіток;
- зношеність колектора;
- вихід із ладу регулятора;
- коротке замикання в намотуванні ротора;
- ушкодження підшипника;
- поломка діодного моста;
- порушення цілісності дротів.
Слід зазначити, що у конструкції автомобіля ця деталь працює у парі з акумулятором. Тому причини несправності генератора часто полягають у поломці АКБ. Тому слід перерахувати і поширені поломки батареї. До них відносяться:
- коротке замикання АКБ;
- ушкодження свинцевих пластин батареї;
- пошкодження корпусу акумулятора;
- зношеність клем батареї;
- перевищення водієм терміну експлуатації АКБ;
- неправильне обслуговування або встановлення АКБ;
- установка невідповідної для машини батареї.
Генератор автомобіля, несправності якого бувають абсолютно різними, ділиться на два основні різновиди. Існують моделі на постійному та на змінному струмі – у сучасних авто застосовується переважно останній варіант. Такі запчастини оснащуються діодним мостом, який перетворює змінний струм на постійний, оскільки електрообладнання в транспортному засобі тільки з певним параметром напруги.
Ознаки несправності генератора
У більшості випадків генератор не ламається за одну мить. Ознаки його несправності з’являються поступово, і уважний водій може їх помітити та своєчасно відреагувати. До них належать:
- Невпевнений запуск двигуна автомобіля. Несправність генератора призводить до недостатнього зарядження АКБ, унаслідок чого батарея погано прокручує стартер.
- Загоряння індикатора на панелі приладів – піктограми у вигляді акумулятора, яка означає, що АКБ не заряджається належним чином. Якщо такий сигнал з’явився в дорозі, треба негайно вимкнути все, що живиться від АКБ (магнітола, кондиціонер, вентиляція салону, при можливості фари тощо) і рухатися в бік найближчої СТО.
- Тьмяне світло фар або мерехтіння фар. Якщо ви помітили, що фари стали горіти тьмяно, мерехтять при зміні обертів двигуна чи при великому навантаженні на електричну систему, або ж те саме відбувається з підсвічування приладової панелі, зверніться на діагностику генератора.
- Свист приводного ременя, що йде з-під капота непрогрітого автомобіля. Це означає, що приводний ремінь слабко натягнутий, що потягне неспроможність генератора обертатися з потрібною швидкістю і достатньою мірою заряджати акумулятор.
- Дзвінкий звук, що лунає з-під капота при русі. Може означати знос підшипників кочення, встановлених усередині генератора, або ж знос обгінної муфти. Ця несправність потребує розбирання генератора.
Ремкомплекти та діагностика генератора
При вищезгаданих ознаках швидше за все знадобиться ремонт певних елементів запчастини. Діагностика генератора повинна проводитися зі знанням справи, тому за відсутності інструментів та належного досвіду краще звернутися за допомогою до професіоналів у СТО.
Якщо ж водій знає, як функціонує генератор у його автомобілі, то потрібно попередньо потурбуватися про наявність ремонтного комплекту.
На ринку далеко не для всіх моделей є пристойні ремкомплекти, тому найкращим рішенням стане покупка його елементів окремо. Гарний ремонтний комплект складається з:
- щіток та щіткотримачів;
- регулятора напруги;
- діодного мосту;
- комплект підшипників.
Перед покупкою кожного елемента важливо подбати про те, щоб запчастини сумісні з транспортним засобом. Тільки так можна усунути несправність генератора.
Що треба врахувати, вибираючи генератор для заміни?
Номенклатура оригінальних деталей, що використовуються виробниками транспортних засобів, дуже широка, тому постачальники запасних частин намагаються забезпечувати максимальну подібність з оригінальними деталями. Генератор на заміну не обов’язково має виглядати такий само, як оригінальний, але він має забезпечувати таку саму вихідну потужність і мати такі самі характеристики шківа. Посадкові розміри генератора повинні бути такі ж, як і в оригінального.
Найважливіші критерії вибору нового генератора:
- довгий термін служби та відсутність потреби в обслуговуванні;
- тип регулятора напруги (є ключовим критерієм, оскільки він визначає параметри регулювання напруги);
- тип шківа, діаметр і кількість ребер;
- посадкові розміри, як-от розташування кріпильних вушок, діаметри кріпильних отворів, роз’єм проводки тощо;
- вихідна потужність має відповідати вимогам виробника автомобіля.
Важливо! У жодному разі не використовуйте генератор із меншим значенням струму на виході в транспортному засобі, для якого потрібен генератор вищої потужності: перевантаження призведе до передчасного виходу генератора з ладу.