Перш ніж купувати автомобіль, майбутній власник повинен визначити, який двигун для нього буде кращим – бензиновий чи дизельний. У кожного з них є переваги, що суттєво ускладнює процес вибору.
Однак, порівнювати недоліки та переваги напряму сьогодні буде неправильним, у кожному конкретному випадку потрібен зважений підхід. Оскільки в ході еволюції двигунів моторобудівники дуже зблизили характеристики двох типів агрегатів один до одного, і рішення, що краще – бензин чи дизель – найчастіше зводиться лише до чисто суб’єктивного вибору і особистих переконань, а не до логічних висновків.
Бензин чи дизель – багато в чому це питання смаку, але все ж є і кілька об’єктивних критеріїв оцінки та порівняння.
Чим відрізняються автомобілі з дизельними та бензиновими двигунами
Бензиновий двигун
Працюючи паливоповітряна суміш формується поза циліндром, у впускному колекторі. Наприкінці такту стиснення здійснюється змішування парів повітря та бензину. Гомогенна суміш, що вийшла, рівномірно розподіляється всередині бака і нагрівається майже до 500 градусів. Але навіть у такому разі цього показника недостатньо для займання. Іскру подають свічки запалювання.
Дизельний двигун
На відміну від бензинового мотора, в дизельному стискується не гомогенна суміш, а повітря під тиском в 50 бар. В результаті він нагрівається до 900 градусів, і лише потім подаються дрібні краплі дизельного палива перед верхньою точкою поршня. Гетерогенна суміш, що утворюється, не потребує запалювання від іскор свічок, вона самозаймається. Подібні тонкощі не могли не вплинути на особливості роботи всього авто, тому варто розділяти переваги кожного з видів.
На що звернути увагу при виборі типу двигуна?
Ціна покупки
Автомобілі з бензиновими двигунами дешевші. Щоб визначити різницю в ціні, порівняємо приблизну вартість деяких машин. Так, орієнтовна ціна автомобіля Hyundai Tucson максимальної комплектації з бензиновим двигуном об’ємом 1,6 л – 1 504 000 грн, з дизельним двигуном 1,6 л – 1 580 000 грн. Renault Duster II з бензиновим двигуном 1,6 л коштуватиме приблизно 530 000 грн, а його дизельний варіант з двигуном 1,5 л – 603 000 грн. При цьому часто автомобілі на дизельних двигунах виграють за іншими характеристиками.
Витрати палива
Пальне – це те, на чому можна заощадити, використовуючи автомобіль із мотором на солярці. Він витрачає в середньому на 15-20% менше пального, ніж машина на бензинові.
При цьому має значення, де Ви їздитимете на авто – в міській місцевості або ж трасою. Адже чим більша відстань, яку долаєте, тим відчутнішою буде різниця в ціні на паливо. До того ж використовуючи солярку, Вам рідше доведеться зупинятися для заправки.
Щоб розрахувати витрати пального, потрібно кількість використаного палива поділити на пройдену відстань, після чого помножити частку на 100 км.
Вартість обслуговування та ремонту
Вартість ремонту зумовлена конструкцією двигуна, яка складніша в автомобілях із дизельним мотором. Через наявність додаткових систем роботи з обслуговування таких двигунів потребують більше ресурсів.
Також варто звернути увагу, що ціна на дизельну машину з часом знижується повільніше, тому продати авто після експлуатації можна вигідніше.
Продуктивність двигуна
При аналізі цього критерію можна знову простежити перевагу дизеля над бензином. Складна система згоряння у дизельних двигунах дозволяє досягати на 40% більшої ефективності, ніж у моторах іншого типу.
ДП генерує більше енергії через високу щільність паливної суміші, чим збільшує потужність автомобіля. Щільність також добре впливає на ходові характеристики машини.
Сценарії використання авто
Не існує однозначної відповіді, який двигун краще, адже це залежить від ситуації, де використовуватиметься автомобіль. Якщо ви будете відправлятись у тривалі поїздки або плануєте їздити складною дорогою, краще обрати машину з дизельним двигуном. Такий мотор потужніший, дозволяє заїжджати на круті схили, чудово буксирує.
У випадку, якщо плануєте поїздки в межах міста, варто віддати перевагу бензиновому двигуну, який дозволяє швидше перемикати швидкості та розганятися, видає менше вібрацій та шуму.
Вплив на екологію
Викиди в довкілля будуть у будь-якому випадку, незалежно від того, яке авто Ви оберете. Але різниця є. Бензинові машини виділяють більше СО2 – вуглекислого газу, надмірне виділення якого зумовлює потепління клімату і може призвести до виникнення парникового ефекту. У той самий час, дизельні автомобілі виробляють більше NOx – оксиду азоту, який утворює фотохімічний смог. Оскільки машини на солярці потребують менше палива, викидів в атмосферу від них також буде менше.
Дизель чи бензин: що обрати?
Переваги та недоліки дизельного двигуна
Переваги
1. У суворі зимові дні він легко заведеться, без тривалого попереднього прогрівання, без особливого промерзання системи подачі палива. Особливо якщо у дизеля є підігрів форсунок (а це так практично у всіх моделях, випущених після 2012 року), то вам не знадобляться навіть особливі присадки для того, щоб їздити взимку. Зимові складності з дизельні авто можуть бути пов’язані тільки з утворенням парафинового осаду в дизелі при дуже низькій температурі навколишнього повітря.
2. Більш надійні в експлуатації. Система запалювання в дизелі простіше, а це значить, і ламатися він буде рідше, при правильному використанні авто.
3. Дизель дешевше , ніж бензин.
4. Дизельне авто більш екологічно, ніж машини на бензині. Це один з аргументів, згідно з якими Японія планує в найближчі 2-3 роки перестати випускати машини на бензині, перейшовши на створення дизельних моделей і гібридів.
5. Для регулярного перевезення важких вантажів підходить більше саме дизель, за рахунок більш довгого ходу двигуна.
Недоліки дизеля:
При заливці палива поганої якості, можна легко отримати ремонт на кілька тисяч гривень, тому що доведеться міняти форсунки і, можливо, частина системи подачі палива.
Також треба відзначити, що проблеми можуть виникнути від палива «не по сезону».
Дорожче обслуговування. Це поширюється саме на двигун, в середньому ціни різняться на 10-20%.
Може здатися менш комфортним. Ручна КПП вимагає частого перемикання, щоб не «загубити» двигун, іноді дизель «стукає» на початку руху (то особливість дизеля, а не поломка).
Переваги та недоліки бензинового двигуна
Переваги
1. Машини на бензині дешевше, ніж дизельні, їх вибір більше.
2. Відносно дешеве обслуговування і ремонт двигуна.
3. У бензинових моделей більш якісна розгінна динаміка, за рахунок більш короткого крутного моменту.
4. Також через особливості будови двигуна з’являється велика потужність.
5. Менш галасливий, ніж дизельний побратим. Хоча зараз виробники і намагаються зменшити шум від роботи двигуна, однак, поки різниця помітна для простого автолюбителя.
Недоліки бензину
- Дорожче паливо.
- Наявність в двигуні паливного насоса високого тиску значно збільшує вартість обслуговування, оскільки цей механізм вимагає точного калібрування і виконується тільки досвідченими майстрами.
Висновок
Дизельні двигуни підходять для людей, які часто відправляються в далекі поїздки з повним навантаженням і накручують на спідометрі багато кілометрів. На кожних 100 км можна виграти близько 3 літрів. Тому таксі та службові машини функціонують на дизелі.
Якщо особливих вимог до машини немає і їздити ви на ній будете до магазину і з дітьми в школу, то вибирайте бензиновий двигун, і техобслуговування простіше зробити, і витрат, саме у вашому випадку, буде менше.